Dlaczego nie Linux?

- Ciekawostki, Felietony Dodaj komentarz

Windows Vista zaczyna być cierniem w dupie cywilizacji. Dane firm zostają kradzione, wielkie dziury w bezpieczeństwie systemu uniemożliwiają spokojne przeglądanie internetu, rażące błędy kłują w oczy co parę minut. Zastanawiam się, dlaczego tak jest. Czy panowie z Microsoftu nie potrafią napisać dobrego systemu? Mają dłuższy staż na rynku komputerowym niż Linux, a mimo wszystko są bardziej zepsuci. Korzystając z ich systemu chciałem dosłownie wyrzucić komputer przez okno, gdyż miałem problemy z napisaniem prostego tekstu i przerobieniu go w ich własnym edytorze tekstu. System ten nieustannie twierdzi, że wszystko, łącznie z nim samym, wykonuje nieprawidłową lub niebezpieczną operację. Trzepią kasę z systemów idiotoodpornych i śmiem twierdzić, że przez to ludzie zaczynają coraz mniej myśleć. Tak, będę gloryfikował Linuxa, gdyż twierdzę, że jest o wiele lepszy. Dziury w bezpieczeństwie są łatane jeszcze tego samego dnia, w którym powstają, oprogramowanie jest darmowe i błędy zdarzają się bardzo rzadko. Niestety, wiele osób mówi o trudnej obsłudze tego systemu. Błąd, gdyż istnieje dystrybucja zwana Linux Mint. Twórcy owej dystrybucji wyposażyli użytkownika w wiele przydatnych konfiguratorów, które usuwają problem instalacji niektórego oprogramowania, oraz sterowniki i kodeki potrzebne do odtwarzania filmów i plików audio. Jest to obecnie najłatwiejsza do użycia dystrybucja, którą od serca polecam. Jednak gdy waszemu komputerowi brakuje mocy, polecam dystrybucję XUbuntu. Korzystam z niej na moim drugim komputerze, którego właściwości mogą budzić zazdrość: wszechmocne 433MHz przerabiające dane w pamięci RAM o wielkości 128mB, przechowując je na 5gB dysku twardym. Nie wspominam o karcie graficznej, bo nawet nie wiem jak się nazywa, z pewnością nie obsługuje trójwymiarowej grafiki rastrowej. Jedyną zmianą, jaką przeprowadziłem w owym systemie, to instalacja środowiska graficznego LXDE, dzięki któremu zaoszczędziłem trochę na pamięci RAM – choć nie jest to szczerze mówiąc konieczne, bez tego też nienajgorzej śmigał. Jak to wygląda? Bez problemu można oglądać filmiki na Youtube. Proste gry, typu szachy, działają bez problemu – sam dziwiłem się, jak z krótkiego testu działania wyszło mi parę rund pod rząd.
System Linux nie jest trudny. Ludzie po prostu myślą, że Linux jest trudny, gdyż niedawno jeszcze był. Są jeszcze, oczywiście, problemy z niektórymi błahymi rzeczami, dla przykładu podam mój problem: nie mogę nagrywać płyt CD na nagrywarce, ale nie dziwię się. Ma ona ze sto lat i chyba w ogóle już nie działa. Inne nagrywarki bez problemu wykrywało, tak więc szansa, że ci się nie uda, jest nikła. Instalacja drukarki też przysparza niewiele problemów. Chyba, że dla niektórych włożenie kabla i wciśnięcie przycisku “OK” jest ogromnym wysiłkiem.
Tym samym polecam owy system dla ludzi, którzy nie chcą się wściekać na błędy Windowsa. Jeśli jednak masz jakiś problem z Linux lub Windows, serdecznie polecam stronę: http://linuxide.info/ – jest tam wyjaśnione parę prostych, łatwych do wykonania sztuczek, które mogą okazać się przydatne dla użytkownika.

Pozdrawiam serdecznie.

3 komentarzy do “Dlaczego nie Linux?”

 1. BoneCrasher Napisał:

  Thx za reklamę :D
  No tak, ludzie boją się Linuksa. Ale dlaczego? Przecież nawet jeśli coś jest trudne w obsłudze, to nie znaczy to wcale, że to jest złe. Gdy przeniosłem się na Ubuntu (moja pierwsza jak i jedyna dystrybucja Linuksa) aż nie mogłem uwierzyć, że można takie cuda wyczyniać w tym systemie. Przydaje się każdemu- począwszy od zastosowań domowych (surfowanie po internecie, galeria zdjęć, e-mail, IM), poprzez grafikę komputerową, animacje 3D, tworzenie muzyki, serwery WWW, FTP itd., a kończąc wreszcie na programowaniu. Mówię: nawet tych trudnych rzeczy można się nauczyć, a jest na prawdę warto.

 2. SharkyPL Napisał:

  Wcale nie tak trudno się nauczyć tych “trudnych” rzeczy – kwestia zrozumienia paru zależności i umiejętności korzystania z wyszukiwarki.

 3. JerekPL Napisał:

  Ludzie mimo iz nie spróbowali linuxa nawet u kogos “poszperac” w folderach jak to mniej wiecej wyglada, gdyz linux jest nadal kojazony z systemem do kotorego trzeba wpisywac niezliczone komendy ktorych ciezko sie nauczyc i spamietac. Osobiscie jade na windowsie ale im bardzie wychodza nowe wersje tym sa coraz gorsze, przykladem jest wspomniana Vista. Dlatego zastanawiam sie nad zmiana systemu!

Zostaw komentarz

Teksty napisane na tej stronie są tylko i wyłącznie fikcją literacką.
WP Theme & Icons by N.Design Studio

Warning: Unknown: failed to open stream: No such file or directory in Unknown on line 0